NYHETSBLOGG - DATUM: 2014-05-15

Prisguide: Mr Mercedes


Det är snart dags för nästa Stephen King-bok på engelska. Mr Mercedes släpps 3 juni och finns självklart redan tillgänglig för förhandsbeställningar.

Vi har samlat ihop aktuellt pris på Sveriges tre största näthandlar för böcker. Följande kom vi fram till:

ADLIBRISBOKUSCDON
Engelska utgåvan (höger)174 kr162 kr159 kr
Amerikanska utgåvan (vänster)212 kr---249 kr

Portokostnader tillkommer i vissa fall beroende på hur mycket man beställer för och vilken fraktmetod man väljer.

Värt att notera är att den engelska utgåvans pris diffar med 15 kr mellan lägsta och högsta och att den amerikanska enbart finns hos två säljare med en prisskillnad på 37 kr och är generellt sett 53-90 kr dyrare.

Ska man välja engelsk eller amerikansk utgåva? Ja, det är självklart först och främst en smakfråga. Vissa samlar på amerikanska utgåvor, andra väljer den engelska och vissa vill bara ha "en bok". Det är en viss skillnad på texten i böckerna då vissa stavningar och ord justeras till den engelska utgåvan.

Värt att notera är att engelska Amazon erbjuder den engelska utgåvan för £10 (ca 110 kr) och amerikanska Amazon vill ha $18 (ca 118 kr) för den amerikanska boken. Notera dock frakten blir avsevärt dyrare.

Om det är någon som hittar boken till ett bättre pris vill vi gärna att ni hör av er.

Dags för en ny novellsamling?

Borde det inte vara dags för Stephen King att släppa en ny novellsamling? Jo, om man tittar på vad som finns tillgängligt så finns det mer än tillräckligt på hög för att fylla en hel bok. Det ska dock poängteras att det från Kings håll inte kommit några indikationer alls om att en samling är under planering, men det har ändå gått sex år sedan den senaste traditionella novellsamlingen Just After Sunset. Full Dark, No Stars (2010) är också en samling men av en lite annorlunda karaktär.


Det här är vad som ligger "osamlat":

• "Throttle", skriven tillsammans med Joe Hill, publicerad i boken "He Is Legend" (2009)
"Ur", specialskriven ebok för Amazons Kindleläsare (2009)
"Morality", publicerad i Esquire (2009) men även i Blockade Billy (2010)
"Premium Harmony", publicerad i The New Yorker (2009)
• "Herman Wouk is Still Alive", publicerad i The Atlantic (2011)
• "Under the Weather", ingick som bonusnovell i pocketupplagan av Full Dark, No Stars (2011)
"Mile 81", publicerad som ebok (2011)
• "The Little Green God of Agony", publicerad i boken "A Book of Horrors" (2011)
• "The Dune", publicerad i Granta #117 (2011)
"In the Tall Grass", skriven tillsammans med Joe Hill, publicerad i Esquire och som ebok/ljudbok (2012)
• "A Face in the Crowd", skriven tillsammans med Stewart O'Nan, publicerad som ebok (2012)
• "Batman and Robin Have an Altercation", publicerad i Harper's Magazine (2012)
• "Afterlife", publicerad i Tin House #56 (2013)
• "The Rock and Roll Dead Zone", publicerad i eboken "Hard Listening" (2013)
• "Summer Thunder", publicerad i boken "Turn Down the Lights" (2013)
• "Bad Little Kid", hittills enbart publicerad som ebok i Tyskland och Frankrike på tyska och franska (2014)

Dessutom finns tre kortare böcker som i rimlighetens namn är kortare än Kings längsta noveller och borde kunna hamna i en framtida samling. Det är The Colorado Kid (2005), Blockade Billy (2010) och Joyland (2013).

Om man ska spekulera lite vilt kanske det från Kinghåll resoneras att de tre böckerna samt eböckerna Ur, Mile 81, In the Tall Grass och A Face in the Crowd diskvalificerar sig själva genom att redan finnas tillgängliga som "böcker". Samma öde kanske även drabbar novellerna "Morality" och "Under the Weather" som redan finns tryckta i legitima Kingsammanhang.

Lite snabb matematik senare och vi har ändå tio noveller kvar. Till tidigare samlingar har King tryckt in helt nya historier och emellanåt grävt fram en riktigt gammal novell, och några sådana finns ju också. Rent logiskt borde det vara dags för en ny samling, men vad som kan tänkas ingå i den är fortfarande en stor gåta.
Fler recensioner

SENASTE RECENSIONERNA

The MonkeyBiofilm, 2025-02-20

Salem's LotTV-film, 2024-10-03

Jurtjyrkogården: BlodslinjerTV-film, 2023-10-23

AKTUELLT OCH KOMMANDE FRÅN STEPHEN KING

Under kupolen
Bok | Ute nu
Nysläppt som ljudbok 28/2.
Cujo
Bok | 2025-04-10
Nysläpp som pocket, ljudbok och ebok.
Never Flinch
Bok | 2025-05-27
Roman, släpps 27/5 i USA. Troligen på svenska i augusti.
Rygga inte undan
Bok | 2025-08-15
Den svenska översättningen av Never Flinch.
The Long Walk
Film | 2025
Långfilm i regi av Francis Lawrence. Amerikansk premiär 12/9.
The Life of Chuck
Film | 2025-09-19
Långfilm av Mike Flanagan. Svensk premiär 19/9.
Welcome to Derry
TV-serie | 2025
Prequelserie till It-filmerna. Kommer till Max 2025.
The Running Man
Film | 2025
Nyfilmatisering av Edgar Wright. Preliminär premiär 7 november
The Institute
TV-serie | 2025
Tv-serie. Under inspelning just nu med eventuell premiär 2025.
Okänd titel (Talisman 3)
Bok | Okänt
Tredje och sista delen i The Talisman-trilogin.
The Talisman
Film | Okänt
TV-serie av The Duffer Brothers (Stranger Things)
Carrie
TV | Okänt
Miniserie av Mike Flanagan.
The Dark Tower
Film | Okänt
Filmatisering av Mike Flanagan.